A kollaboratív robotok bérlése új időszámítást hoz minden gyárba, egy levegővel még címszavakban sem lehet felsorolni az összes előnyüket. Mégis rengeteg félreértés övezi a kobot néven emlegetett gépeket. Összegyűjtöttük az 5 leggyakoribb félreértést.
1. Csak komplex, nagy műveletek esetén használhatók a kobotok
Az ipari körülmények között használt robotok kapcsán az a kép alakult ki az emberekben, hogy ezek az eszközök csak óriásiak lehetnek. Épp ezért sokan azt hiszik, kizárólag nagy műveletekre használhatók, mint például az autók összeszerelése. Pedig jóval egyszerűbb folyamatokat is lehet automatizálni! A fizikailag megterhelő munkák mellett a gyárban dolgozók számára könnyű, unalmas, folyton ismétlődő, szakmai kihívást egyáltalán nem jelentő feladatokat is ellátják a kobotok.
Miért kellene olyan rutin teendőket kiadni a munkásoknak, mint hogy folyton tegyenek valamit egyik helyről a másikra? Miért kellene emberi erőforrást arra fordítani, hogy csomagoljanak, raklapokat mozgassanak, csavarozzanak, ragasszanak, adagoljanak vagy akár az ismétlődő hegesztést végezzék? Ezt inkább bízzuk a kobotokra!
Egy amerikai startup, a Creating Revolutions is így gondolta. Miamiban ez a kis cég sokáig keresett robotokat, de mind nagynak és bonyolultnak bizonyult – egészen addig, amikor rátaláltak az UR3 robotra.
“Zökkenőmentesen és precízen végzik a dolgukat, ráadásul a kobotok ügyfeleinket is lenyűgözik, így piaci előnyt jelentenek”
számolt be tapasztalatairól Einar Rosenberg, a Creating Revolutions ügyvezető igazgatója. Hozzátette: korábban kétszámjegyű százalékban utasították el a cég ajánlatait, az UR3 kobotok használata óta viszont ez 1 százalékra csökkent.
2. A kollaboratív robot elveszi a munkát
Pont ellenkezőleg! Azzal, hogy a kobotok a megerőltető és ismétlődő feladatok terhét leveszik a dolgozók válláról, ők értékesebb, izgalmasabb és jobban fizető munkakörben próbálhatják ki magukat. Mivel a robotokkal mindig nő a cégek produktivitása, és ezzel együtt a nyeresége is, általános tapasztalat, hogy ezek a vállalkozások még több munkavállalót vesznek fel és új pozíciókat teremtenek.
A dániai Trelleborg Sealing Solutions hasonló tapasztalatokról számolt be. A kobotokkal hatékonyabbá vált a munkavégzés, a minőség érezhetően javult, a termékek ára versenyképesebb lett, a gyártási idő látványosan csökkent. A cég rá is kapott a bérlés ízére, és az első kobot üzembe helyezése után két évvel már 42 UR-robottal dolgoztak. Ennek nem létszámleépítés lett az eredménye, hanem 50 új alkalmazott felvétele. Csak a munka 10 százalékát automatizálták, de a termelékenység másfélszeresére nőtt – mindezt elbocsátás nélkül érte el a cég.
A nemzetközi kutatások szerint 2017 és 2020 között a robotok nem elvették a munkahelyeket, hanem globálisan 2 millió új állást teremtettek. Az emberek pedig pótolhatatlanok, hiszen bizonyos munkakörökben mindig ügyesebbek lesznek a robotoknál, kritikai gondolkodásukat is lehetetlen gépekkel helyettesíteni, a döntéshozó képességükről és a kreativitásukról nem is szólva.
3. Nehézkes a robotok beprogramozása és karbantartása
Lehet, hogy néhány óriási robot esetén ez igaz, de a kobotokra semmiképp! Nagyon egyszerű az üzemelésük, arról nem is beszélve, hogy a CobotX minden segítséget megad, hogy a robotok gyorsan és zökkenőmentesen munkába álljanak. Annyira könnyű őket új feladatokra irányítani, hogy semmilyen akadályt nem okoznak a gyártási folyamatok újratervezésnél.
A kaliforniai RSS Manufacturing and Phylrich dolgozói például alig hittek a szemüknek, amikor a “kicsomagolástól “ számítva 45 perc alatt üzembe helyezték az UR5 kobotokat. Ezután pedig a statisztikák nyűgözték le őket, ugyanis a már meglévő gépeik kapacitása 30 százalékkal nőtt – egyetlen robotnak hála. Tapasztalataik szerint mindössze fél óráig tart átprogramozni a kobotot, ha új feladatot akarnak adni neki.
4. A robotok veszélyesek
A nagy ipari robotokat valóban el kell keríteni, de a kobotokat nyugodtan be lehet állítani emberek mellé dolgozni, senkinek nem eshet bántódása. Annyi szenzorral vannak felszerelve, hogy semmilyen veszély nem érheti a dolgozókat. Például beállítható, hogy milyen távolság esetén álljanak le teljesen, vagyis amíg túl közel van hozzájuk egy ember, senkiben nem tudnak kárt okozni. A CobotX-től bérelhető Universal Robots kobotok 17 különböző biztonsági funkcióval rendelkeznek, és a legszigorúbb biztonsági sztenderdeknek (EN ISO 13849-1, EN ISO 10218-1) is megfelelnek.
Egy norvég élelmiszeripari cég, a Nortura például komolyan támaszkodik az emberek és a kollaboratív robotok szoros együttműködésére. A vállalkozásnak szűk munkaterületen kellett hatékonnyá és biztonságossá tennie a raklapozást. Egy kobot érzékelőinek hála úgy oldották meg a problémát, hogy a bérelt eszköz csak a terület egyötödét használta. Pedig 1700 dobozt mozgatnak meg naponta, de így is mindenki megfelelő térben és biztonságosan dolgozhat.
5. A robotok drágák
A CobotX robot mint szolgáltatás modellje megadja azt a beruházási szabadságot amit eddig senki a piacon. Szolgáltatásunkkal a kollaboratív robotokba nem szükséges beruházni, hiszen mi tartós bérletbe adjuk őket. A robotokat egy egyszer telepítési díj és havi fix díj mellett lehet gyártósorba állítani. A robot mint szolgáltatás modellt rugalmassága, méretezhetősége és alacsonyabb belépési költsége teszi népszerűve.
Ráadásul nálunk ingyenes a konzultáció, így tényleg semmit sem veszíthetsz, ha felkeresel bennünket. Mondd el igényeidet, és mi biztosan megtaláljuk a cégednek való kollaboratív robotot!
(Írásunkat a beszállítónk, az Universal Robots bejegyzése alapján készítettük.)