Mi az ipari automatizáció?
A termelői szektor egyik legfontosabb sikerfaktoraként szokták emlegetni az automatizáció fogalmát. De mi is pontosan az ipari automatizálás? Ebben a cikkünkben ezt a témakört fogjuk körbejárni.
Mit jelent pontosan az ipari automatizálás?
Az ipari automatizáció minden olyan hardveres és szoftveres megoldásra utal, amely helyettesíti vagy segíti az emberi munkát. Főként a nagyobb ipari robotok és a kisebb kollaboratív robotok kapcsán merül fel a kifejezés, de nem kizárólag, hiszen például olyan kamerarendszerekhez is köthető a fogalom, amelyek szoftveres segítséggel fontos visszajelzéseket adnak a termelés folyamatairól. Utóbbi technológiáról is rendkívül érdekes előadásnak adtunk otthont az első CobotX Szakmai Napon.
Gépek régóta váltanak ki emberi munkát, mindenhol rengetegféle konstrukció segíti a termelést, viszont egyik sem olyan rugalmas és sokoldalú, mint egy kollaboratív robot. A legmagasabb szintű automatizációhoz használt robotok ugyanis nemcsak egy feladatra programozhatók, de igény esetén más munkakörbe is könnyedén át lehet irányítani őket. A minőség-ellenőrzéstől kezdve az összeszerelésen át a raklapozásig megannyi feladat automatizálható.
Azonban nem minden robot ugyanolyan, ahogyan arról már írtunk is a kobotokat és ipari robotokat összehasonlító cikkünkben. A hagyományos ipari robotok hátránya, hogy nagyok, statikusak, drágák, szigorú biztonsági protokollt és állandó szakértői felügyeletet igényelnek. Ezzel szemben a kollaboratív robotok a kisebb vállalkozások számára is megfizethetők – például a CobotX által kínált havi díjas bérleti konstrukcióban –, könnyen telepíthetők és átprogramozhatók, illetve mobilisak, tehát könnyen – akár emberek által is – mozgathatók.
Az ipari automatizáció típusai
1. Fix automatizáció
Egyetlen feladatra specializált, más munkára nem alkalmazható gép esetében fix automatizációról van szó – ilyenek például a szállítószalagok mellett elhelyezett robotkarok.
2. Programozható automatizáció
A robotot felhasználó cég igényeire szabható, teljesítményorientált robotok használata esetén programozható automatizációról beszélünk. A szakértői felügyelet mellett pár hét alatt más feladatok elvégzésére újraprogramozható robotok alkalmazása tartozik ide.
3. Flexibilis automatizáció
Beszállítónk, a Universal Robots is rendkívül sokoldalú kollaboratív robotokat kínál, amelyek könnyedén és gyorsan átprogramozhatók – az ilyen masinák alkalmazása már flexibilis automatizáció. Az ide tartozó robotok további jellemzője, hogy rengeteg kiegészítővel lehet növelni a hatékonyságukat és a sokoldalúságukat, ráadásul nem igényelnek állandó szakértői felügyeletet. A rendkívül könnyen mozgatható, a CobotX által is kínált kobotok használata ilyen előnyökkel jár.
Milyen az ipari automatizáció a gyakorlatban?
Az ipari automatizáció technológiájának lényege esettanulmányokkal sokkal könnyebben érthető. Jöjjön néhány példa!
Vége az egészségtelen összeszerelésnek
A motorkerékpárok kiegészítőinek európai piacvezetője, a SHAD is érezte: az összeszerelés egyre komolyabb mentális és fizikális terhet ró a dolgozókra. Ráadásul az ismétlődő, kézzel végezhető feladatok az esetükben sérülésveszélyesek voltak, ergonómiailag pedig kényelmetlen és egészségtelen testtartással kellett végezni azokat.
Ezt a problémahalmazt oldotta meg egy csapásra a Universal Robots UR5 robotkarja, és olyan feladatoktól kímélte meg a dolgozókat, mint a motorokra szerelhető csomagtartók összeszerelése.
Magasabb hozzáadott érték a dolgozóktól
A Universal Robots másik ügyfele, az MT Solar a hegesztés problémakörét oldotta meg automatizációval. A napelemek tetőre szereléséhez szükséges elemeket gyártó cég precíz tömeggyártónak számít, de ennek a státusznak nehéz volt megfelelnie a munkaerőhiány miatt, ráadásul a kevés minőségi hegesztőnek jobb körülményeket akart biztosítani.
A megoldást a UR10e kollaboratív robotok jelentették, ugyanis a hegesztés fizikai részét átvették, így a szakembereknek csak a kobotok koordinálására kell figyelniük, illetve magasabb hozzáadott értékű feladatokat végeznek.
Növekedés munkaerőhiány ellenére
A ThyssenKrupp Bilstein is hasonlóan pozitív tapasztalatokról számolt be. Az autóiparon belül high-tech felfüggesztésekre specializált gyártó szintén kapacitásproblémákkal küzdött, amit főként a gépek kezelése és a minőség-ellenőrzés sínylett meg. Emellett olyan ipari rendszerre volt szüksége, amellyel minimális átállási idő mellett tudnak különböző feladatokat automatizálni, attól függően, hogy épp hol van szükség nagyobb termelői kapacitásra.
Az amerikai cég számára a UR10 kobotok voltak az ideális eszközök, ebből már kilenc is dolgozik a gyárban, így az adaptív lengéscsillapítók gyártása semmilyen akadályba nem ütközik. A cég beszámolója szerint jelentősen növelték a termelési kapacitást, 100 százalékban el tudnak látni minden feladatot, és ehhez egyetlen új munkatársat sem kellett felvenniük.
Ha ehhez hasonló eredményeket szeretnél elérni a termelői szektorban, a CobotX szolgáltatási modellje megfizethető és minőségi megoldást jelent. Vedd fel szakértőnkkel a kapcsolatot!
(Írásunkat beszállítónk, a Universal Robots bejegyzése alapján készítettük.)