Szolgáltatásaink lényegének és előnyeinek megértéséhez fontos körbejárni pár alapvető fogalmat, ezek közül a lízing az egyik legfontosabb. Ezért úgy határoztunk, hogy cikksorozatot indítunk a témában, amelyet kezdjünk az alapokat tisztázó kérdéssel:
mi az a lízing, és mire jó?
A lízing egy olyan különleges finanszírozási forma, mely során a lízingbe adó a lízingbe vevő által megnevezett tárgyat, a lízingtárgyat kizárólag azzal a céllal vásárolja meg, hogy azt meghatározott időre a lízingbe vevő használatába adja. A lízingbe vevő a lízingszerződésben rögzített lízingdíj megfizetésére vállal kötelezettséget.
Vegyük példaként az autókat, hiszen a lízing szóról elsőként ez ugrik be a többségnek. Ha egy cégnek egy gépjárműre, vagy akár flottára van szüksége, három opció közül szokott választani:
- vásárlás saját tőkéből;
- vásárlás hitelből;
- lízingelés.
A vállalkozások számára rendkívül kedvező, ha az utóbbi lehetőséggel élnek, felsorolni is nehéz egy szuszra, hogy a lízing mennyivel előnyösebb a másik két esetnél. Nem véletlen, hogy a céges gépjárművek esetén is a lízing a legnépszerűbb.
Miért választják a legtöbben az autók esetében a lízinget? Mert…
- … nem kell a profitot vagy a tartalékot beruházásra elkölteni;
- … kiszámítható költséget jelent;
- … mindeközben pedig a fejlesztéssel növelhető a bevétel;
- … gyorsan elérhető az is, hogy a havi díj bőven megtérül;
- … dönthetünk úgy is, hogy a futamidő végével miénk lesz az eszköz;
- … ha nem használnánk tovább az eszközt, nincs vele teendőnk, hiszen a tulajdonjog a lízingcégnél marad;
- … a futamidő végén egy új, modernebb eszközre is válthatunk, maradva a stabil és kiszámítható költséget jelentő havi díjnál.
Ez a vállalkozások álma, mivel így gyorsan és költséghatékonyan juthatnak olyan eszközökhöz, amelyek fejlesztik a gyártást vagy a szolgáltatásokat, illetve rögtön segíthetnek növelni a bevételeket.
Mit lízingelhetünk?
Cégként szinte bármilyen tárgy vagy eszköz elérhető lehet ebben a konstrukcióban. Legyen az ingatlan, személy vagy haszongépjármű, különböző (munka)gépek, ipari berendezések, de akár szellemi terméket vagy informatikai eszközt is lízingelhetünk.
A lízing természetesen nem csak arról szól, hogy egy összeget fizetünk és használjuk az eszközt. További hasznos szolgáltatásokat is kínálnak a lízinggel foglalkozó cégek (pl. karbantartás, szerviz, szükség esetén eszközcsere).
Végül pedig említsük meg a lízing két legfontosabb típusát, amelyek között a tulajdonjog jelenti a különbséget:
- Pénzügyi lízing: a futamidő végén a tulajdonjog az ügyfélre száll.
- Operatív lízing: a tulajdonjog a lízingcégnél marad, az ügyfél csak a futamidő alatt használja az eszközt. (Ezt a fajta lízingformát más néven tartós bérlésnek nevezik.)
Cikksorozatunk következő részében ezt a különbséget bővebben is kifejtjük.