Év elején cikksorozatot indítottunk annak érdekében, hogy a robot mint szolgáltatás modell és a lízing/tartós bérlés könnyebben érthető legyen egy robotcella esetében. Az első két részben bemutattuk, hogy mire jó a lízing, megkülönböztettük egymástól a pénzügyi és az operatív lízinget, majd a könyvelési tudnivalókat is átvettük. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a lízing témakörét azért mutatjuk be, mert azt gondoljuk, ezáltal adhatunk teljes képet a robotok finanszírozásának kérdéseiben.
Tehát akkor mit lehet lízingelni?
A címben feltett kérdésre a választ spoilerezzük: szinte bármi lízingelhető, és ez nem túlzás. A lízingcégek ugyanis egyre szélesebb termékkínálattal dolgoznak és egyre alacsonyabb értékű eszközökkel is, így már a kisvállalkozások is bátrabban és gyakrabban élnek a lízingelés lehetőségével. Nemzetközi téren már óriási a szórás, a magyar adatok viszont még egyszerűbben leírhatók:
a lízingelt eszközök 98 százalékát teszik ki a járművek és a termelői eszközök.
A választék viszont ennél sokkal szélesebb. Személygépjármű, kishaszongépjármű, teherautó, flotta – így áll össze a hazai toplista. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak ezeket érdemes lízingelni – a közlekedés és a szállítás terén már a hajók, buszok, repülők és vonatok lízingelése sem meglepő igény. A személygépjárművek esetén külön vonzerőt jelentenek az adózási kedvezmények – előző cikkünkben erre is kitértünk.
Merre megy tovább a lízing?
A chiphiány komoly károkat és várólistákat okozott az autóiparnak, így felívelt a használt autók lízingelése. Az elektromos autók lízingelését is egyre többen fontolják meg, hiszen a fenntartási költségük egyre kisebb, nem is beszélve olyan egyéb előnyökről, mint az ingyenes parkolás és a környezetvédelem.
A mezőgazdasági és építőipari cégek is a nagy lízingelők közé tartoznak, hiszen itt olyan eszközöket használnak, amelyek folyamatosan bevételt hoznak, viszont a megvásárlásuk óriási terhet róna a vállalkozásokra. Ráadásul ezeken a területeken hosszabb távra is lehet tervezni az igényekkel, ahogy a lízingelés is évekre szól. A logisztikai, fémmegmunkáló, műanyagipari, talajművelő, útépítő és élelmiszergyártó berendezések mind-mind lízingelhetők, így azokat az ipari szereplők széles skálája veszi igénybe.
A lízing esetében egyre nagyobb kereslet alakult ki az eszközökhöz tartozó szolgáltatásokra (pl.: üzemelés, szervizelés),
ami már külön nevet is kapott (DAAS, vagyis “device as a service”). Az utóbbi években így még kevésbé merült fel a “mit érdemes lízingelni?” kérdés, hiszen egy stabil havi kiadással az eszközök kapcsán minden rizikófaktor eltűnik.
Sőt, ezen cégek is szolgáltatásokat kínálnak, például kiváló szakemberekkel adnak tanácsot a megfelelő eszköz kiválasztására – ugyanis csak azt érdemes lízingelni/tartós bérbe venni, amelynek a műszaki tulajdonságairól biztosan tudjuk, hogy többéves távlatban is megfelelnek majd az igényeinknek.
Az informatikai eszközök lízingelése is egyre gyakoribb, akár már kétéves futamidővel is beszerezhetők nyomtatók, fénymásolók, számítógépek, mobiltelefonok, szoftverek, szerverek, vállalatirányítási rendszerek, biztonsági kamerák, beléptetők is, ahogy szolgáltatásként a szoftvertervezés is.
A koronavírus-járvány hatására két további lízingelhető eszközcsoport lett népszerű: az egészségügyi eszközök és a robotok. Előbbi a munkaerő kiesésének elkerülését és a dolgozók elégedettségének növelését célozza, utóbbi pedig
az automatizációval járó költségcsökkentést és hatékonyságnövelést.
A robotok automatizálásban játszott szerepéről, lehetőségeiről és természetesen a robot mint szolgáltatás modellről következő cikkünkben fogunk mesélni.